6.12. – 8.12. 2019 Fyzikální Hackathon aneb Jak na mezinárodní Turnaj mladých fyziků

Ve spolupráci s Talnet pořádáme od 6. do 8.12.2019 v Technecium třídenní soustředění – fyzikální hackathon s podtitulem Jak na mezinárodní Turnaj mladých fyziků (Young Physicist´s Tou­rnament)

Spolu se studentským týmem Talnetu a s lektory z Matematicko – fyzikální fakulty UK v Praze se tak v sobotu a neděli můžete v Techneciu ponořit do teoretických a experimentálních úloh letošního mezinárodního turnaje mladých fyziků.

V So 7.12. 2019 bude od 9:00 do 12:30 probíhat otevřený workshop – Fyzikální Soft Skills: presentace a diskuze experimentální práce
V Ne 8.12. 2019 bude od 9:00 do 13:30 probíhat otevřený workshop – Fyzikální Hard Skills: hands – on dílna nad experimenty letošního ročníku mezinárodního Turnaje mladých fyziků.

Registrace na akci je možná zde.

3.12.2019 Art-Science dílna v OpenScienceHub K104

V úterý 3.12.2019 proběhne od 10:00 do 12:00 v otevřené dílně Open Science Hub K104 v Kostelní 104 v Pardubicích workshop na kterém budeme pracovat novou fotografickou technikou Solarografií která propojuje Astronomii, Meteorologii a Umění. V rámci workshopu postavíme dírkovou kameru, kterou následně umístíme na vhodné místo tak aby mohla pořídit několik týdnů až měsíců dlouhou expozici jižní oblohy nad pardubickou industrií, kterážto v podobě své ikony – státního podniku na látky výbušné – Explosia a.s. oslaví v příštím roce 100 let od svého založení.

Na tuto dílnu naváží v lednu a únoru 2020 workshopy s Maciejem Zapiorem – předním polským astrofyzikem a zároveň úspěšným umělcem a autorem řady solarografickcýh sérií jehož výstavu aktuálně uvádíme v Galerii GAMA na FChT UPa.  V návaznosti na tyto dílny se budete moci zúčastnit soutěže Solarografie 2020 zaměřené na zmapování pardubického industriálního dědictví touto jedinečnou technikou, která vyvrcholí v červnu 2020 výstavou a mezinárodní konferencí na Astronomickém ústavu AV ČR  v Ondřejově s názvem Solarografie mezi vědou, uměním a vzděláváním.

V případě zájmu o účast (případně organizace wshopu u Vás ve škole) nás prosím kontaktujte emailem na prokop.alex@gmail nebo telefonicky na 774143458.

Program a navazující soutěž běží s podporou NIDV (Krajské sítě na podporu nadání) Královehradeckého kraje a Pardubického kraje.

2.12.2019 Workshop Solarografie – kresba sluncem, mezi vědou a uměnín

V pondělí 2.12.2019 proběhne na Gymnásiu Mozartova od 14:30 do 16:00 workshop na kterém si vyzkoušíme novou fotografickou techniku Solarografii propojující Astronomii, Meteorologii a Umění. Postavíme dírkovou kameru, kterou následně umístíme na vhodné místo tak aby mohla pořídit několik týdnů až měsíců dlouhou expozici jižní oblohy nad pardubickou industrií, kterážto v podobě své ikony – státního podniku na látky výbušné – Explosia a.s. oslaví v příštím roce 100 let od svého založení.

Na tuto dílnu naváží v lednu a únoru 2020 workshopy s Maciejem Zapiorem – předním polským astrofyzikem a zároveň úspěšným umělcem a autorem řady solarografickcýh sérií jehož výstavu aktuálně uvádíme v Galerii GAMA na FChT UPa. V návaznosti na tyto dílny se budete moci zúčastnit soutěže Solarografie 2020 zaměřené na zmapování pardubického industriálního dědictví touto technikou, která vyvrcholí v červnu 2020 výstavou a mezinárodní konferencí na Astronomickém ústavu AV ČR  v Ondřejově s názvem Solarografie mezi vědou, uměním a vzděláváním.

V případě zájmu o účast (případně organizace wshopu u Vás ve škole) nás prosím kontaktujte emailem na [email protected] nebo telefonicky na 774143458.

Program a navazující soutěž běží s podporou NIDV (Krajské sítě na podporu nadání) Královehradeckého kraje a Pardubického kraje.

 

30.11.2019 – Přijďte na sobotní víkend s vědou a technikou – Make IT & Experiment IT

Baví Vás věda a technika? Rádi tvoříte nové věci? Navštivte náš SOBOTNÍ VÍKEND S VĚDOU A TECHNIKOU v Talentcentru Průmyslu 4.0 – Technecium, Nádražní 641, Pardubice -Rosice.

V sobotu 30.11. 2019 poběží od 9:30 do 14:30 několik paralelních dílen (workshopů) pro mladé tvůrce a badatele s následujícími tématy:

  • LegoMechanika & LegoRobotika  – stavění a programování Lego Mindstorms EV3: podle vaší úrovně, zájmu a fantasie si můžete vybírat různé Lego-inženýrské projekty inspirované http://www.legoengineering.com/, vyzkoušet si úlohy z loňských ročníků Robosoutěže ČVUT, Robotického dne MFF UK nebo realizovat vlastní projekty
  • Elektrotechnická dílna & Arduino – vytváření jednoduchých elektrických obvodů, osazování a pájení PCB, základy práce s Arduino a nepájivým polem, osazování různých senzorů, jednoduché projekty IoT atp.
  • 3D dílna – 3D modelování, 3D scanování a 3D tisk: ukážeme si přípravu a realizaci jednoduchých 3D modelů, modelování v TinkerCAD a SolidWorks, tisk (PLA) – z vlastních dat nebo z využitím existujících modelů na thingiverse atp. (složitější tj. déle trvající tisky vám můžeme po dohodě dodatečně zaslat domů).
  • V návaznosti na dílnu 3D modelování se s námi můžete také zúčastnit mezinárodní soutěže Evropské kosmické agentury – Moon Camp Challenge,  která spočívá ve vytvoření virtuálního modelu měsíční základny. Podrobnosti se dozvíte v rámci doprovodné přednášky.
  • Raspberry dílna – programování v jazyce Python: ukážeme si základy jednoho z nejpopulárnější (a nejpřívětivějších) programovacích jazyků současnosti, vyzkoušíte si práci s mikropočítačem Raspberry se kterým následně zrealizujeme několik zajímavých úloh (přizpůsobených vaší úrovni a zájmu), vyzkoušíte si napsat jednoduchý kód pro Raspberry umístěné na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) – AstroPi atp. pokročilejší si také mohou vyzkoušet programování Lego robotů v jazyce micropython, práci s RasPi kamerou případně i další úlohy dle jejich zájmu a fantasie
  • Přírodovědné Experimentárium (Laboratoř)- v rámci této dílny si vyzkoušíme novou fotografickou techniku Solarografii propojující Astronomii, Meteorologii a Umění, postavíme si pro ni dírkovou kameru, kterou si následně odnesete domů, umístíte a budete pořizovat záběry jižní oblohy.  V návaznosti na tuto dílnu se s námi můžete zúčastnit soutěže Solarografie 2020, která vyvrcholí v červnu 2020 výstavou a mezinárodní konferencí na Astronomickém ústavu AV ČR  v Ondřejově s názvem Solarografie mezi vědou, uměním a vzděláváním. U optiky zůstaneme i později v rámci mikroskopování přinesených vzorků z přírody, domácnosti i odjinud.
  • Setkání Tc – Klubu –  přírodovědné experimetárium doplní série presentací našich badatelských a tvůrčích projektů zaměřených na různé přírodovědné experimenty do kterých se můžete s námi také zapojit jako je dálkově řízená robotická ponorka UT-Sub / Knowtilus, stratosférická sonda StratoBox, CanSat – UTSat, Astro Pí Mission Space Lab, Dálkový průzkum Země, Mikroplasty v prostředí, Parazitologie a behaviorální psychologie atp. Na presentace rovnou naváží pracovní schůzky projektových týmů k vybraným tématům.

Programy jsou vhodné pro všechny mladé tvůrce a badatele ve věku 9 – 99 let (ano i stále mladí a hraví rodiče a prarodiče jsou srdečně zváni). Je možné se zúčastnit jak jednorázově tak i opakovaně (tj. jako víkendový kroužek).

Setkání Tc-Klubu je zdarma, ostatní témata jsou á 250 Kč/os., na místě je možné domluvit snížené rodinné vstupné. Frekventanti Tc-kurzů mají 50% slevu.

Na místě bude k dispozici pití, a drobné občerstvení. Je možné objednat Pizzu.

Registrace na akci je možná zde.

V případě jakýchkoliv dotazů nás neváhejte kontaktovat emailem na [email protected] nebo telefonicky na 774143458.

 

Sobotní víkendy s vědou pokračují i příští týden mimořádným programem 7. a 8. prosince (fyzikální hackathon – Jak na mezinárodní Turnaj mladých fyziků) a poté přednánoční a novoroční dílnou MakerSpace, které proběhnou 21. prosinece respektive 11. ledna.

Budeme rádi pokud naši nabídku budete šířit dále mezi Vaše známé, kolegy a kamarády, leták je zde. 

Programy běží s podporou generálního partnera JHV Engineering s.r.o, NIDV (Krajské sítě na podporu nadání) a Pardubického kraje.

 

28.11. 2019 Tc – Exkurze za vědci z Ústavu Fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd

Srdečně vás zveme na Tc – Exkurzi za vědci z Ústavu Fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd, která se uskuteční 28.11. 2019 od 8:45 do 14:00 na adrese Dolejškova 2155/3, 182 00 Praha 8-Libeň

Exkurze zahrnuje jak přednášky s oblasti moderní fyzikální chemie a nanověd tak i (hands on) ukázky vlastních experimentů a měření přímo ve výzkumných laboratořích ústavu.

Podrobný program jnajdete v příloze Program-28-11-2019-KSPN

Exkurze je vhodná pro žáky 14 – 19 let se zájmem o fyziku, chemii a molekulární biologii.

Počet míst je omezený (max 15). V případě zájmu* nás prosím kontaktujte emailem na [email protected] nebo telefonicky na 774143458.

Program běží s podporou NIDV (Krajské sítě na podporu nadání) Královehradeckého kraje a Pardubického kraje.

(* další Tc-Exkurze na Ústav Fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR se uskuteční v 1Q/2020)