Month: Červen 2024
28.6.2024 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Adély Šimkové na téma Jak uvařit molekuly, které najdou nádor
Proč mají některé léky nežádoucí účinky? A jak docílit toho, aby lék v těle doputoval tam, kam má? Na obě otázky najdeme společně odpověď. A podíváme se, jaké krůčky věda podniká směrem k citlivější nádorové diagnostice a terapii.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/ events/842125484447855
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch? v=2TbG21TGngc
Příští pátek, to je 5. července je státní svátek, takže se přednáška nekoná! Uvidíme se znovu v pátek 12. července, kdy vstoupí historik Jiří Kacetl, který promluví na téma Polozapomenutá bitva u Znojma v roce 1809 ve výpovědi dobových pramenů.
Sklizeň cen v národním finále SOČ
Národní finále Středoškolské odborné činnosti se letos konalo 21. – 23. června 2024 na SPŠE a VOŠ Pardubice. S devíti různými projekty v devíti kategoriích se jej zúčastnilo také 14 žáků vedených či mentorovaných Techneciem v rámci programu SOČ Inkubátor. Společnými silami obsadili po jednom 1.,2.,3.,4.,5.,6, 8.,9., a 11. místě, k čemuž všem upřímně gratulujeme. Byli jste vážně skvělí!
Pardubický kraj, se navíc i díky výsledkům studentů z Technecia umístil na 3. místě za Prahou a Jihomoravským krajem.
Pulzační motor: Nová verze, nové výzvy
V naší dílně pokračujeme ve vývoji pulzačního motoru a tentokrát jsme se zaměřili na jeho vylepšenou verzi. Pulzační motory, které fungují na principu opakovaných explozí směsi paliva a vzduchu, mají jednoduchou konstrukci, ale jejich ladění vyžaduje preciznost – drobná úprava tvaru rezonátoru může zásadně změnit výkon.
Zpátky na Ústavu fyzikální chemie
Během celodenní stáže na UFCh AV ČR s Ondrou Votavou testujeme náš didaktický spektrometr a vymýšlíme novou ještě přesnější konstrukci.
Návštěva ze zahraničí
O víkendu nás navštívili žáci ZŠ Zbehy až od slovenské Nitry. V rámci podpory rozvoje nadání u nás v Techneciu absolvovali dvoudenní školu robotiky. Doufáme, že se našim sousedům v Pardubicích líbilo!
21.6.2024 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Jany Nenadalové na téma Proč lidé vnímají duchy a přízraky? Poci, že člověk není sám optikou teorie prediktivního zpracování
Většina z nás někdy zažila pocit, jako bychom snad nebyli sami – slyšíme divné zvuky v okolí, cítíme, jakoby nás někdo pozoroval, lehce se nás dotkl nebo chodil kolem nás. Mohou naše mysli a těla vytvářet tyto pocity čistě na základě prostředí, v němž se ocitneme (jako je tma, ticho a samota)? Jak souvisí s naším předchozím očekáváním a dají se navozovat i cíleně, s pomocí praxí, které nám očekávané smyslové vjemy pomáhají dotvářet? V přednášce se zaměřím na představení svých dvou nedávných výzkumů tzv. pocitu přítomnosti a zobecním je s ohledem na širší teoretický a kulturní kontext.
Jana Nenadalová se věnuje výzkumu zvláštních lidských zkušeností, běžně označovaných jako náboženské, spirituální, mystické, psychedelické a další. Zajímá ji, jaké obecné evolučně vyvinuté kognitivní mechanismy umožňují vznik takových zkušeností a jak jsou provázané s procesy kulturního učení a socializace. V neposlední řadě se také ptá, jaký význam má zažívání náboženských zkušeností z hlediska evoluce. Hlavním teoretickým rámcem jejího výzkumu je tzv. teorie prediktivního vyhodnocování, tedy kognitivně-komputační teorie lidského vědomí a vnímání. Její hlavní výzkumnou metodou je experiment. Kvůli lepšímu pochopení žitého sociálního a kulturního kontextu náboženských zkušeností se ale věnuje také terénnímu výzkumu praxí současné alternativní spirituality.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/7386758018102175/
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=wTS0Y9TJYOg
Příští týden, to je 28. června nás navštíví chemička Adéla Šimková s tématem Jak uvařit molekuly, které najdou nádor?
UAV Ernst MACH vpřed!
Dnes jsme se vypravili otestovat naše bezpilotní letadlo Ernst MACH. Testovací rychlost překonala 100 km/h. Inu, učíme se od SpaceX: Nehody jsou nedílnou součástí vývoje!
14.6.2024 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Radka Ptáčka na téma Zneužitá psychologie
Přednáška se zabývá různými formami zneužívání psychologických poznatků a metod. Soustředí se jak na tzv. „psychošmejdy“, tedy osoby, které bezodborného vzdělání se za psychology vydávají nebo různou formou psychologické poznatky a metody zneužívají za účelem získání finančního zisku, vlivu nebo mediální viditelnosti, ale též na problematické používání některých metod psychology. Přednáška má za cíl představit psychologii jako moderní vědu a varovat před jejím neodborným a neodpovědným využíváním.
Radek Ptáček je autorem nebo spoluautorem více než 100 původních vědeckých prací, které ve světě dosáhly téměř 1000 citací (v prestižní vědecké databázi Web of Science 300), dále 15 vědeckých monografií a řady popularizačních článků, řešitel nebo spoluřešitel celé řady vědeckých i sociálních grantových projektů a absolvent řady zahraničních stáží.
Působí v redakčních radách několika zahraničních odborných časopisů, je zván jako recenzent pro významné vědecké domácí i zahraniční časopisy a grantové agentury.
Za svou práci získal několik prestižních ocenění. Působí na 1. lékařské fakultě a University of New York in Prague. Věnuje se též vzdělávání lékařů, soudců a sociálních pracovníků. V roce 2018 se stal prezidentem největšího světového kongresu o ochraně dětí.
Pokračujeme v živých přednáškách. Nicméně pozor! Došlo ke změně místa konání. Od začátku října jsme každý pátek (nejméně) do konce zimního semestru setkávat krátce před pátou v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2052164848510538
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=CK8TovE2lgg
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Zpátky na UFCh a rovnou do laboratoře
Naše celodenní exkurze na Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského tentokrát obsahovala přednášky a workshopy v laboratořích Elektronové mikroskopie a vysoce rozlišené IČ spektroskopie a LIBS.