30.4.2021 Otevíráme registraci na Letní Science Kempy 2021

Vážení příznivci vědy a techniky,

prožijte prázdniny 2021 s TECHNECIEM

V Praze a Pardubicích jsme pro Vás připravili pětidenní kempy pro mladé badatele, badatelky a technické kutily.

Prožijte léto, plné experimentů a tvůrčích projektů s inspirativními vědci a inženýry z praxe.

Každý týden jiné téma:

5.7. – 9.7.   Robot Maker Camp: S 3D tiskem a chytrými stroji do vesmíru a budoucnosti.
12.7. – 16.7. BioExtreme – zkoumáme hranice přežití! Expedice za extrémními organismy do extrémních prostředí.
19.7. – 23. 7. EkoToxo-Expedice: Na stopě raket, barev, střelného prachu a Semtexu – ekosystémem pardubického Polabí.
26.7. – 30.7. Slintající psi a lidský mozek: Neurobiologické, evolučně-psychologické a kognitivní pikantnosti ze studia lidského chování
2.8 – 6.8. Země z Vesmíru – Vesmír ze Země:  Zajímavosti nejen ze života hvězd, pozorujeme ze vzduchu, ze země, ze satelitu.
9.8. – 13.8. Terénní biologie na stopě invazí aneb S biologem na bitevní pole!
16.8. – 20.8. ExoBio – s biologem do kosmu: Na stopě života ve vesmíru.
23.8. – 27.8. Ekotoxikologie = biologie + chemie + toxikologie: Od vzorku z terénu až k laboratornímu výsledku.

 

Doporučený věk je 11-16 (resp. 19 let pro zájemce z řad SŠ studentů).

Díky individuálnímu přístupu našich odb. lektorů (vždy minimálně 1 lektor na 5 žáků) můžeme nabídnout odpovídající aktivity širokému spektru účastníků jak z hlediska věku, zájmu tak i talentu.

Pro mladé zájemce o badatelskou a tvůrčí práci jsme připravili bohatý výběr projektových témat (*) jejichž mentory jsou přední odborníci z praxe v širokém spektru oborů současné vědy a techniky, do kterých se můžete v průběhu navazujícího školního roku dle Vašeho zájmu zapojovat a dopracovat je formou SOČ, odborné stáže, seminární práce nebo ročníkového projektu.

Podmínkou je zpracovat v průběhu kempu individuální či týmový projekt a na závěr kempu ho odprezentovat.

(Následně v září 2021 proběhne společná konference žáků s vědci na VŠ v Praze a Pardubicích.)

Závaznou registraci naleznete na https://tinyurl.com/ScienceKempy2021  (Součástí registrace je krátký motivační dotazník a dopis.)

Pozor počet míst na každém z kempů je omezen na 18!

(* Přehled o jednotlivým tématech získáte na stránce projekty s Tc a v rámci živých online přednášek Pátečníci z Technecia, na kterých se každý týden představují špičkoví čeští vědci se svými projekty a aktuálními badatelskými tématy. Přípravu na vaši vědeckou práci Vám usnadní navazující seminář Science Starter, ve kterém se můžete seznamovat s metodami vědecké práce a zdokonalovat se v nich.)

Všechny online přednášky můžete sledovat také ze záznamu na YouTube kanálu UTESLA

Za tým Technecium, naše partnery a spolupracovníky 

                                                                                 Mgr. Alexandr Prokop   

 

16.4.2021 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Petra Kabátha na téma Moderní astronomické observatoře nejen v Chile

Česká republika je od roku 2007 členem Evropské jižní observatoře (ESO). Díky tomu mohou čeští astronomové využívat nejmodernější dalekohledy světa, které se nacházejí v nejsušší poušti světa Atakamě. Jaké přístroje se nachází na Cerro Paranal, jak fungují a co objevují? Jak se žije astronomům, kteří s těmito přístroji pozorují a případně jak dostat práci v ESO? Na to se pokusíme odpovědět v tomto neformálním povídání.

Petr Kabáth (*1980) obhájil doktorát na Technische Universität v Berlíně, kde se zabýval detekcí exoplanet. Od roku 2009 do roku konce 2014 pracoval na Evropské jižní observatoři v Chile jako astronom a v roce 2015 se vrátil do ČR s prestižním Purkyně Fellowshipem na Akademii věd. V Astronomickém ústavu v Ondřejově vede skupinu výzkumu exoplanet.

Odkaz na Stream: https://www.youtube.com/watch?v=yv3rLl5ZX70

13.4.2021 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Michala Václavíka na téma Výzkum a život na Mezinárodní kosmické stanici 2. část

Mezinárodní kosmická stanice ISS (International Space Station) patří právem mezi nejznámější umělá kosmická tělesa, které lidstvo kdy vyslalo do kosmického prostoru. Jedná se zároveň o umělé kosmické těleso největší a nejhmotnější. V roce 2020 si Mezinárodní kosmická stanice připomněla jedno významné výročí – 2. listopadu uběhlo 20 let od zahájení trvalého osídlení ISS. Celkem stanici navštívilo 242 osob z 19 států světa, některé samozřejmě opakovaně. Za oněch více než 20 let jsme se již naučili obstojně žít v kosmickém prostoru se všemi jeho výhodami i nástrahami. V přednášce si proto přiblížíme některá specifika dlouhodobého pobytu na palubě Mezinárodní kosmické stanice včetně tak samozřejmých činností jako je spánek či stravování.

Stanice ISS je však především výkonnou vědeckou laboratoří, která se nachází v podmínkách, jež není možné nikde na Zemi navodit či nasimulovat. Dodnes se na uvnitř i vně stanice uskutečnilo téměř 3000 experimentů, do nichž byly zapojeny vědecké týmy ze 109 států světa včetně České republiky. Na palubu stanice bylo pouze pro potřeby experimentů dopraveno 85 tun materiálu a 27 tun výsledků bylo dopraveno zpět na Zemi. Aktuálně probíhá na Mezinárodní kosmické stanici okolo 350 experimentů. Některé jsou relativně jednoduché a rychlé, jiné komplikované a další si vyžádají i několik let, než jsou získána všechna vědci požadovaná data. Jak je vidět událo se a děje se toho ve vědě na ISS mnoho. Na některé z experimentů se v přednášce podíváme podrobněji, ale jak je z výše uvedené statistiky patrné, tak půjde pouze o drobné nahlédnutí.

Michal Václavík (*1985) studoval na Elektrotechnické fakultě ČVUT. Od roku 2007 spolupracuje s Fakultou strojní ČVUT na výuce předmětů Základy kosmonautiky, Kosmický prostor, Nosiče a družice a Kosmické systémy. V roce 2004 se stal zakládajícím členem Kosmo Klubu, který sdružuje profesionální i amatérské zájemce o kosmonautiku nejenom z České republiky. Od roku 2008 pracuje v České kosmické kanceláři a věnuje se oblastem výzkumu v podmínkách mikrogravitace, průzkumu sluneční soustavy a kosmické vědě. Od roku 2009 je českým zástupcem v tematických výborech Evropské kosmické agentury. Působil také jako poradce v OSN a podílí se na rozvoji iniciativy HSTI. V roce 2013 se stal členem Evropské asociace pro výzkum v podmínkách nízké gravitace (ELGRA).

Odkaz na Stream: https://www.youtube.com/watch?v=LzwbPXkc-f8

12.4.2021 Noc Jurije Gagarina a start z kosmodromu Technecium

Srdečně zvame všechny příznivce vědy a techniky na dnešní Noc Jurie Gagarina a jeho let nad Pardubicemi.
Protože 12.4. 2021 uplyne přesně 60. let od jedné z nejvýznamnějších událostí v dějinách kosmonautiky, rozhodli jsme se s našimi spolupracovníky náležitě připomenout.
V 16:30 si s přednáškou Ondřeje Šamárka ze serveru Kosmonautix
připomeneme Gagarinův let a jeho význam pro další dobývání kosmu. https://youtu.be/YKUrK97tUOU
Ve 20:00 tým mladých konstruktérů ze vzdělávacího centra / kosmodromu Technecium v Pardubicích odstartuje raketu Gagarin 60 – kopii sovětské R-7 s kabinou Vostok 1 a Jurijem na palubě (pokud to studená fronta dovolí jako live stream).
Jako bonus pro znalce přidáváme i malý video kvíz – zkuste určit, kterou WW2 raketou se inspiroval náš testovací Analog zde: https://www.youtube.com/watch?v=lsckuieOufw 🙂
Ve 20:15 navážeme besedou s vědci a spisovateli. Věnovat se budeme především astrobiologii a dojde i na představení zbrusu nové antologie SF povídek a esejů věnovaných právě této vědní oblasti. (Sbírku můžete podpořit nebo si zakoupit zde: https://www.kickstarter.com/…/european-astrobiology…). Stream večerního programu včetně startu rakety najdete zde: https://youtu.be/N4dgo_2X2fo.
Kosmonautice bude věnována i zítřejší přednáška, ve které Michal Václavík naváže druhou částí své přednášky o výzkumu a životě na Mezinárodní kosmické stanici ISS. Předchozí díl si můžete připomenout tu: https://youtu.be/WaTnpguFfeA a zítřejší stream naleznete zde: https://youtu.be/LzwbPXkc-f8.
Nu a do vesmíru se podíváme i v pátek, kdy nás čeká přednáška Petra Kabátha Moderní astronomické observatoře nejen v Chile. Stream zde: https://youtu.be/yv3rLl5ZX70

Dnešní program pro vás připravili Jaroslav Kousal, Julie Nekola Nováková, Tomáš Petrásek, Alexandr Prokop, Jelena Lenka Příplatová a Vítězslav Škorpík organizačně spadající pod

Kosmo Klub, z.s.

,

Sisyfos – Český klub skeptiků

&

UTesla / Technecium

Přednášku Ondřeje Šamárka a následnou diskusi moderuje

Vítězslav Škorpík
Besedami provází Julie Novakova
Dále účinkují
Martin Ferus, Vladimír Kopecký, Jana Kvíderová, Tomáš Petrásek, Marie Šabacká, Ondřej Šamárek a mladí konstruktéři z Technecia

6.4.2021 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Jiřího Mikšovského na téma Atmosféry extraterestrických planet

Studium plynných obalů těles v rámci naší sluneční soustavy i mimo ni je předmětem intenzivního výzkumu na pomezí fyziky atmosféry a astrofyziky. Přednáška představí souhrn současného stavu této problematiky, včetně poznatků o struktuře různých typů atmosfér a faktorech zodpovědných za jejich utváření a dlouhodobou evoluci. Pozornost bude věnována též vybraným klimatotvorným činitelům důležitým pro vznik atmosféry pozemského typu, jakož i možnostem výskytu a detekce jejích mimozemských analogů.

Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=EtviDG0Iick