Vážení příznivci vědy a techniky,

prožijte prázdniny 2021 s TECHNECIEM

V Praze a Pardubicích jsme pro Vás připravili pětidenní kempy pro mladé badatele, badatelky a technické kutily.

Prožijte léto, plné experimentů a tvůrčích projektů s inspirativními vědci a inženýry z praxe.

Každý týden jiné téma:

5.7. – 9.7.   Robot Maker Camp: S 3D tiskem a chytrými stroji do vesmíru a budoucnosti.
12.7. – 16.7. BioExtreme – zkoumáme hranice přežití! Expedice za extrémními organismy do extrémních prostředí.
19.7. – 23. 7. EkoToxo-Expedice: Na stopě raket, barev, střelného prachu a Semtexu – ekosystémem pardubického Polabí.
26.7. – 30.7. Slintající psi a lidský mozek: Neurobiologické, evolučně-psychologické a kognitivní pikantnosti ze studia lidského chování
2.8 – 6.8. Země z Vesmíru – Vesmír ze Země:  Zajímavosti nejen ze života hvězd, pozorujeme ze vzduchu, ze země, ze satelitu.
9.8. – 13.8. Terénní biologie na stopě invazí aneb S biologem na bitevní pole!
16.8. – 20.8. ExoBio – s biologem do kosmu: Na stopě života ve vesmíru.
23.8. – 27.8. Ekotoxikologie = biologie + chemie + toxikologie: Od vzorku z terénu až k laboratornímu výsledku.

 

Letní Science kempy jsou pro všechny mladé badatele, badatelky a kutily zdarma!

Doporučený věk je 11-16 (resp. 19 let pro zájemce z řad SŠ studentů).

Díky individuálnímu přístupu našich odb. lektorů (vždy minimálně 1 lektor na 5 žáků) můžeme nabídnout odpovídající aktivity širokému spektru účastníků jak z hlediska věku, zájmu tak i talentu.

V rámci letních kempů můžete realizovat různé badatelské a tvůrčí projekty. (Pro SŠ studenty je to podmínkou účasti!). Připravili jsme pro Vás bohatý výběr projektových témat (*) jejichž mentory jsou přední odborníci z praxe v širokém spektru oborů současné vědy a techniky.  V případě zájmu můžete v průběhu navazujícího školního roku v těchto projektech pokračovat a dopracovat je s naší podporou  do podoby  seminární práce, SOČ nebo ročníkového či maturitního projektu.

(Na závěr každého kempu proběhne presentace dílčích individuálních a týmových projektů a experimentů. V září 2021 proběhne letní konference s vědci na VŠ v Praze a Pardubicích na které bude probíhat společná poster session všech projektů realizovaných v rámci Letních Science Kempů 2021.)

Závaznou registraci naleznete na https://tinyurl.com/ScienceKempy2021(Součástí registrace je krátký motivační dotazník a dopis.)

Pozor počet míst na každém z kempů je omezen na 18!

V rámci tvůrčího programu jednotlivých kempů se můžete společně s inspirativními inženýry a mladými makery věnovat např.:

  • 3D tisku a 3D modelování, a v případě zájmu i stavbě 3D tiskárny
  • Programování jednodeskových počítačů Raspberry Pi a mikrokontrolerů ARduino / ESP32 v jazycích (Python / Mikropython a C/C++), včetně oblíbených robotů M-Bot
  • Elektrotechnice – pájení, využití různých typů součástek, obvodů a tvorba jednoduchých zařízení, antén atp.
  • Tvorbě mechanických strojů a vozítek z Lego Technic či autonomních robotů z Lego Mindstorms a soutěžit v o cenu Lego-Maker
  • Exkurzím do dílen JHV Engiineering i laboratoří Fakulty elektrotechniky a informatiky University Pardubice, kde si vyzkoušíte různá měření a tvůrčí aktivity
  • Logickým a edukačním hrám (Minecraft Education, Kerbal Space Program atp.)
  • Nebo se můžete odreagovat v přírodě v rámci terénních exkurzím za lužními biotopy polabí s biology z Východočeského muzea spojených s environmentálním měřením a sběrem růz. vzorků a mikroskopováním
  • Součástí programu je také 2 denní hackathon, v rámci kterého máte za úkol sestrojit např. autonomního robota, funkční meteostanici nebo jiné elektronické či elektro-zařízení, raketu s návratovým a měřícím systémem, dálkově řízené letadlo, horkovzdušný balon s kamerou a trackovací gps, mikroskop či dalekohled, který můžete v případě jasného počasí otestovat v rámci závěrečného nočního astronomického pozorování a fotografování.

V rámci badatelského programu jednotlivých kempů se můžete společně s inspirativními vědci a  mladými badateli věnovat například následujícím tematickým okruhům:

9) Pokusní králíci (sirotčí data z evoluční psychologie) aneb Science Starter
10) Fyzikální chemie a nanovědy s vědci z UFCH AV ČR (nanomateriály a jejich příprava a charakterizace, elektrochemie, optická spektroskopie a vysoce rozlišená mikroskopie)
11) Historie raket a střelného prachu (ke 101 letům pardubické Explosia “…společnosti na látky výbušné” )
12) COVID19 – jak bojovat s pandemií pomocí DIY science & technology (hackathon s vědci a techniky, kteří se podíleli na vývoji a testování roušek a dalších opatření proti covid)
K těmto tématům můžete od 3.5. 2021 podávat své badatelské a tvůrčí týmové záměry. Týmy se následně zúčastní online hackathonu 4. – 6.6. s vědci a inženýry na základě kterého budou vybrány projektové záměry, které budou v rámci Letních Science Kempů realizovány. 
Oborové zaměření Letních Science Kempů navazuje na celoroční vzdělávací programy Technecium (v případě témat 6 a 7 také mezinárofního programu GLOBE). K 3,4,5,9 běží tematická online příprava formou seminářů. K 1,2, 6, 7,8, 10, 11, 12  běží kurzy robotiky, programování, elektrotechniky a mikroelektroniky, 3D tisku, a tematické oborové přednášky z astronomie, DPZ, biologie, ochrany přírody, ekotoxikologie, optiky a fyzikální chemie a raketový klub. Podrobnosti naleznete v sekci TechneciumONLINE. Tyto programy důrazně doporučujeme jako součást jarní přípravy na T-Expedici . Spolu s tím proběhnou v dubnu, květnu a červnu 4 víkendová soustředění s vědci a techniky s cílem podpořit přípravu vašich projektovým záměrů na letní T-Expedicí.
(* Celkový přehled o Techneciem nabízených tématech získáte na stránce projekty s Tc a v rámci živých online přednášek Pátečníci z Technecia, na kterých se každý týden představují špičkoví čeští vědci se svými projekty a aktuálními badatelskými tématy. Přípravu na vaši vědeckou práci Vám usnadní navazující seminář Science Starter, ve kterém se můžete seznamovat s metodami vědecké práce a zdokonalovat se v nich. Všechny online přednášky můžete sledovat také ze záznamu na YouTube kanálu UTESLA. )
Letní programy 2021 připravujeme ve spolupráci s JHV Engineering, FEI UPa, PřF UK, JČU, ČVUT, ASU AV ČR, UFA AV ČR, UFCH AV ČR, IBOT AV CZ, Sisyfos, Pokusní Králíci a TEREZA.

Za tým Technecium, naše partnery a spolupracovníky 

                                                                                 Mgr. Alexandr Prokop   

TECHNECIUM – Talent centrum Průmyslu 4.0

Nádražní 641
533 51 Pardubice

Česká republika

KONTAKTY

A. Prokop – 774 143 458; prokop.alex@gmail.com

Jaroslav Bartel – 739 879 275

Translate »