Otevřená dílna a talentcentrum vědy a techniky
Menu
Otevřená dílna a talentcentrum vědy a techniky
Tato práce se zabývá vývojem a testováním spektrofotometru vlastní konstrukce jako účinného nástroje pro výuku fyziky, chemie, biologie a dalších předmětů a pro budování vztahů mezi těmito předměty. Vývojový přístup „udělej si sám“ (Do-It-Yourself, DIY) umožnil vytvořit zařízení, které dosahuje přesnosti a didaktických možností komerčně dostupných nástrojů za zlomek jejich ceny a umožňuje provádět širokou škálu experimentů kvalitativní a kvantitativní spektroskopické analýzy pro výuku na základních, středních a vysokých školách. Otevřená a přístupná konstrukce vyvinutých zařízení zároveň umožňuje unikátní přímé pozorování fyzikálních principů na jednotlivých součástech zařízení, a navíc názorné propojení konceptů z oblasti IT, elektrotechniky, strojírenství a matematiky – STEM formou projektové výuky. Práce se rovněž zabývá srovnáním výsledných parametrů s referenčními zařízeními a testováním vyvinutých zařízení v kontextu školní výuky.
UV-VIS-NIR spektrometrie; STEM výuka; DIY vědecká instrumentace; chemická didaktika; fyzikální didaktika; občanská věda a SOČ
Software pro ovládání spektrometrů je volně dostupný na platformě GitHub. Ve složce je též dostupný soubor dependencies.bat, který umožňuje nainstalovat potřebné knihovny.
Ke stažení:
Ke stažení:
Úloha 1: Stanovení koncentrace modré skalice v roztoku podle Lambert–Beerova zákona
Úloha 2: Identifikace potravinářských barviv v nápoji z absorpčního spektra (alkoholický nápoj Božkov Peprmint, lidově „zelená“)
Matěj Bureš
Website by David Theodor Nimrichtr, Matěj Bureš
technecium.org 2023