{{page_title}}

7.2.2025 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Renaty Landgráfové na téma Podsvětní policie boha mrtvých: ochranní bohové a démoni v šachtových hrobkách v Abúsíru
Zemřelý se ve starověkém Egyptě identifikoval s bohem mrtvých Usirem – mýtickým králem z pradávných dob, jehož zavraždil a na kusy rozsekal jeho vlastní bratr Sutech, aby ho poté jeho sestra a manželka Eset posbírala, znovu zcelila, posmrtně s ním zplodila syna a oživila pro vládu v podsvětí. S každou mumifikací se celý tento příběh odehrával nanovo, každá balzamovaná část těla byla rituálně navracena zemřelému a noc po ukončení mumifikace, kdy nehybné mrtvé tělo čekalo na pohřeb, představovala obzvláště nebezpečné

Částicová fyzika s Martinou Boháčovou
Dneska jsme zjištovali možnosti spolupráce mezi našemi fyzikychtivými studenty a laboratoří Martiny Boháčové na FZÚ, a při té příležitosti jsme si prohlédli celé pracoviště. Vysokorychlostní částice jsou totiž velice zajímavou a ještě značně perspektivní oblastí výzkumu. Moc děkujeme Martině Boháčové a jejím kolegům za věnovaný čas a výklad a těšíme se na další spolupráci!

Hurá za hydrodynamikou
Dneska jsme podnikli exkurzi na Ústav hydrodynamiky AV ČR. Kromě zajímavých možností spolupráce s našimi studenty na vědecko-technologických projektech nás nadchlo též mnohametrové akvárko – už se nám v hlavně rojí všechny možné způsoby jeho využití. Všechny čistě vědecké, pochopitelně! 😉 Moc děkujeme za exkurzi!

Seminář SOČ pro Pardubický kraj: Praktická část SOČ
Tentokrát jsme si se studenty povídali o formulaci výzkumné otázky, návrhu experimentu i o tom, co všechno popsat do praktické části. A také o tom, proč je důležité si psát pracovní deník.

31.1.2025 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Miloslava Jirků na téma Návrat velkých kopytníků v malém Česku
Reintrodukce vyhubených, ekologicky klíčových velkých herbivorů za účelem obnovení zaniklých ekologických interakcí a přirozených disturbancí je nazýváno trofický rewilding. Základním principem je „top-down“ regulace trofických kaskád v měřítku větších krajinných celků. Výsledkem jsou samoregulující, druhově a strukturně rozmanité ekosystémy odolné vůči různým typům stresu. V neposlední řadě je přirozená pastva přírodě nejbližším možným nástrojem péče o krajinu, který je navíc řádově levnější než konvenční technické postupy. Jak se tento stále nový způsob ochrany přírody daří uplatnit v Česku? Miloslav Jirků.

Komunikace vědy na FZU, Mezinárodní den vzdělávání
Dneska jsme s Techneciem zavítali na Fyzikální ústav Akademie věd ČR na akci věnovanou komunikaci vědy a příhodně pořádanou u příležitosti Mezinárodního dne vzdělávání. Kromě představení našeho vzdělávacího programu a výstavy studentských prací jsme se věnovali především networkingu: noví vědci, kteří budou v dalších letech spolupracovat s našimi studenty, se sami neuloví. Moc děkujeme za pozvání a za spoustu podnětných rozhovorů – řada z nich pravděpodobně vyústí v plodnou spolupráci, máme se všichni na co těšit!