Podrobný přehled EVVO vzdělávacích aktivit a žákovských environmentálních projektů vzniklých za podpory Technecia v letech 2019 – 2024
Kroužky pro nejmladší
Přírodovědné experimentárium:
Od roku 2019 organizujeme v Techneciu pro mladé badatele z 10 – 14 let pravidelný přírodovědný kroužek ve spolupráci s odborníky z PřF UK, VČM a AOPK s tématem biologie, ekologie, ekotoxikologie, ochrany přírody a klimatické změny na který navazují exkurze, letní kempy a badatelské projekty žáků ZŠ.
Výstavy a přednášky na školách
Velmi tenké krunýře
Od roku 2020 nabízí Technecium spolupracujícím základním a středním školám cyklus přednášek a projektových dnů spolu s putovní výstavou s tématem záchranného programu mořských želv ve spolupráci s Chraňte mořské želvy.
Evoluce a role člověka v proměnách ekosystémů a globálního klimatu v rámci Antropocénu.
Od roku 2023 nabízí Technecium žákům ZŠ, SŠ i široké veřejnosti putovní výstavu presentující základní principy a aktuální poznatky populační a evoluční biologie, a jejich aplikaci v rámci komplexního přístupu k řešení klimatické změny a krize biodiverzity.
rEVVOLUTION – občanská věda a technika pro zelenou revoluci
Od roku 2023 nabízí Technecium žákům ZŠ, SŠ i široké veřejnosti putovní výstavu presentující inspirativní příklady DIY a občanské vědy žáků SŠ v oblasti ochrany přírody, monitorování a mitigace klimatické změny, chytrého / precizního zemědělství, ekotoxikologie atp. Výstava tematicky navazuje na mezinárodní výstavu Více než laboratoř, kterou Technecium realizovalo v Národním zemědělském muzeu v Praze v roce 2017-2018.
Na výstavy navazují online přednášky, semináře a worskhopy na školách a badatelské a dobrovolnické projekty v oblasti ochrany přírody ve spolupráci s odbornými partnery Technecia.
Exkurze, projektové dny a workshopy pro ZŠ a SŠ
Geoinformační systémy (GIS) a dálkový průzkum Země (DPZ) v ochraně přírody a mapování klimatické změny
Od roku 2019 probíhají v Techneciu ve spolupráci s PřF UK pravidelné workshopy a projektové dny pro žáky a pedagogy ZŠ, SŠ s tématem využití geoinformačních systémů (GIS) a dálkového průzkumu země (DPZ) při mapování aktuálních environmentálních problémů souvisejících s vodou v krajině, množstvím a zdravím vegetace v krajině, dopadem sucha a kůrovcové kalamity na lesní porosty, šíření invazních druhů, vodním květem, znečištěním ovzduší nebo světelným smogem, problematikou tepelných ostrovů a městské zeleně atp.
Problematika mikroplastů a jejich monitorování
Od roku 2020 nabízí Technecium žákům a pedagogům ZŠ, SŠ projektové dny zaměřené na problematiku mikroplastů a jejich monitorování formou občasné vědy. Na projektové dny navazují celoroční badatelské projekty žáků a pedagogů pod mentorským vedením Technecia a jeho odb. partnerů.
(doprovodné přednášky a exkurze probíhají ve spolupráci s Recetox MU, ve spolupráci se vzdělávacím centrem Tereza jsou také součástí podpůrných vzdělávacích aktivit programu Globe)
Environmentální mapování soustavy Bohdanečských rybníků (NPR a jejího okolí)
Od roku 2018 probíhají každoroční terénní exkurze pro žáky a pedagogy ZŠ a SŠ zaměřené na environmentální monitorování soustavy Bohdanečských rybníků s odborníky na botaniku, limnologii a hydrobiologii, algologii, parazitologii a zoologii s důrazem na ornitologii.
Víkendové workshopy DIY environmentální robotika a IoT pro mapování znečištění, monitorování změny klimatu, chytré zemědělství a ochranu přírody.
Od roku 2019 probíhají v Techneciu pravidelné víkendové workshopy pro zájemce s řad žáků a pedagogů SŠ se zaměřené na využití environmentální robotiky (dronů a bezpilotních letounů, robotických plavidel a ponorek atp.) a technologií internetů věcí (IoT (mikrokontrolerů, senzorů,LORA WAN) v monitorování klimatu (meteo stanice, dataloggery), znečištění ovzduší (dataloggery PM10, PM2,5; NOx, methan atp.), vegetace (vysoce rozlišené vegetační indexy, invazní druhy), vodních ekosystémů (mikroplasty, biodiverzita planktonu ) atp.
Hackathony – kosmické technologie v ochraně přírody a klimatu
Od roku 2020 se pravidelně účastníme hackathonů ESA /EUSPA jako je Act In Space (AIS) nebo Cassini se zaměřením na problematiku využití kosmických dat a technologií v ochraně životního prostředí (např. předvídání kůrovcových kalamit, zvládání živelných katastrof, záchraně kriticky ohrožených mořských želv atp.)
Od roku 2023 organizujem ve spolupráci s ESERO CZ v Pardubicích AstroPi hackathon zaměřený na práci s Raspberry Pi a jejich senzory a kamerami pro dálkový průzkum Země (např. zdraví vegetace, světelné znečištění), mapování klimatické změny atp. V rámci hackathonu mají žáci možnost naprogramovat experiment přímo na Mezinárodní kosmické stanici.
Badatelské expedice, letní školy a kempy s tématem EVVO
Od roku 2019 běží v Techneciu pravidelné letní školy (pro žáky SŠ a pedagogy), expedice (pro ZŠ i SŠ) a kempy (pro ZŠ) s tématem životního prostředí:
Maker Kemp 2019
Environmentální robotika a kosmické technologie pro životní prostředí
Maker Kemp – Přírodou ve vzduchu, po zemi i pod vodou. (2021 -2023)
Environmentální robotika pro mapování životního prostředí
T-Expedice 2020
Terénní biologie na Pardubicku, sukcese na po těžbě písku.
Terénní expedice po stopách invazí aneb S biologem na bitevní pole! (2021 – 2022)
Mapování invazních druhů rostlin.
Ekotoxikologická expedice pardubickým Polabím (2021)
Toxikologie ekologických zátěží od vzorku z terénu až k laboratornímu výsledku.
BioExtreme – expedice za extrémními organismy (2021 -2022)
Bio indikačními druhy v extrémních prostředích.
Letní škola GIS a DPZ (2021 -2023)
Životní prostředí očima družic ve spolupráci s PřF UK
Letní Science Starter EVVO 2024
Badatelské projekty diy a občanské vědy v životním prostředí pro žáky SŠ v Techneciu
Od roku 2018 se vybraní žáci z Technecia pravidelně účastní Expedice za mořskou biologií středomoří, s PřF UK kde se podílejí na odběru a analýze environmentálních vzorků, makro a meiofauny, planktonu, mikroplastů, testování vyvíjené robotické ponorky i dalších DIY zařízení pro monitorování kvality mořského životního prostředí.
SOČ a projekty DIY a občanské vědy v oblasti životního prostředí
Příklady běžících projektů 2019 – 2024:
StratoFlyer
vývoj výškového bezpilotního letounu – HAPS pro monitorování životního prostředí – dálkový průzkum Země s vysokým prostorovým a časovým rozlišením
ROV – robotická ponorka
Vývoj robotické ponorky pro hydrobiologický výzkum v oblasti ochrany přírody a monitorování klimatické změny, ekotoxikologii a algologii s akcentem na extrémní prostředí.
USV – autonomní robotické povrchové plavidlo
Autonomního povrchového plavidla pro limnologický výzkum v oblasti ochrany přírody a monitorování klimatické změny, ekotoxikologii a algologii v mělkých a mokřadních oblastech včetně monitorování zdraví korálových útesů na Srí Lance a v severním Rudém moři.
Sonda Payer 1
Autonomní měřící stanice pro monitorování různých environmentálních parametrů klimatické změny (počasí, intenzita oslunění, vegetační indexy, koncentrace skleníkových plynů atp.) pro umístění v Arktidě (na Špicberkách) atp. .
Mobilní stanice kvality ovzduší, skleníkových plynů a radiačního znečištění
Zařízení pro DIY a občanskou vědu na ZŠ a SŠ pro georeferencované monitorování (GPS, T, P, vlhkost, PM10, PM2,5; NOx, ozon, CO2, methan, ionizující záření).
Envidrone – kamera
DIY multispektrální kamera pro mapování zdraví vegetace (např. z dronů), v rámci autonomních skleníků pro chytré zemědělství atp.
Spektrofotometr UV-VI-NIR / fluorescence
DIY spektrofotometr pro výuku a analýzu povrchových vod, ekotoxikologické studie odpadních vod, ekologických zátěží atp.
A´tuin – chraňme mořské želvy
Vývoj zařízení pro gps sledování mladých mořských želv a monitorování jejich snůšek (teplota, vlhkost, ochrana před pytláky atp.).
Mapování biodiverzity ptáků
Mobilní aplikace na pořizování zvukových nahrávek a anlýzu hlasových projevů např. strnadů.
Využití volně dostupných satelitních dat z dálkového průzkumu Země
Mapování a analýzy:
- biologických invazí – invazních rostlin a dřevin (např. akát černý)
- extrémních klimatických jevů v ČR
- zdraví vegetace, dopadů extrémního sucha, kůrovcová kalamita
- vody v krajině, mokřadů, problémů eutrofizace a vodního květu
- městské zeleně, tepelných ostrovů, dopravy, suburbanizace / sídelní kaše
- pro efektivní a udržitelné zemědělství, lesnictví a akvakulturu
Monitorování mikroplastů v povrchovývh vodách-
Odběr a mikroskopická analýza vzorků z prostředí, potenciálních zdrojů znečištění atp.
Výzkum vektorů antimikrobiální resistence v životním prostředí.
Problematika úpravy odpadních vod, mikrobiologie a genetika.
Výzkum adaptací řas na extrémním prostředí
Expoziční experimenty na zelených řasách v extrémním prostředí např. ve stratosféře. Výzkum a vývoj pro environmentální inženýrství a biotechnologie.
Řasový fotobioreaktor
Vývoj technologií pro sekvestraci CO2 (ev. metanu) do biomasy, uhlíkově neutrální zdroje surovin pro potravinářský, farmaceutický a chemický průmysl atp.
Environmentální projekty občanské vědy ve spolupráci s VÚRV a najdi.je a dalšími odbornými partnery jako je Czech Globe, Recetox, Ústav pro životní prostředí PřF UK atp.
Stipendijní program pro mladé badatele v oblasti životního prostředí
Od roku 2020 běží bezplatný program celoroční podpory žáků se zájmem o badatelskou vědecko-technickou činnost v oblasti životního prostředí, který zahrnuje odborné konzultace, mentoring, stáže a materiální podporu jejich zapojení do mezinárodních soutěží jako je AstroPi, Climate detectives, GLOBE nebo národních soutěží a přehlídek věděcko technické činnosti dětí a mládeže jako je SOČ, Amavet atp.
Od roku 2024 běží tento program ve spolupráci s PřF UK pod názvem Science Starter EVVO. Registrační formulář zde.
Účasti v soutěžích a na přehlídkách
Žáci zapojení do projektových aktivit v oblasti životního prostředí se od roku 2019 pod vedením Technecia pravidelně účastní soutěžních a nesoutěžních přehlídek jako jsou AstroPi, Climate detectives, Amavet, Středoškolská odborná činnost, Globe games, Veletrh vědy, Juniorská vědecká konference.
Workshopy pro učitele a popularizátory
Od roku 2022 organizujeme v Techneciu a na zapojených školách každoroční vydělávači workshopy pro pedagogy a dobrovolníky pracující s mládeží s tématem vědecko-technických projektů (STEM) s žáky ZŠ a SŠ s akcentem na občanskou vědu v oblasti životního prostředí a změny klimatu.
Spolupráce s partnery pro EVVO
Spolupracující partneři v oblasti EVVO.
Neziskové organizace: vzdělávací centrum Tereza, Chráníme mořské želvy.
Akademické organizace: PřF UK a její Ústav pro životní prostředí, Recetox MU, JČU, ZČU, Czech Globe, IH AV ČR, ICPF AV ČR, IBOT AV ČR, UFCH AV ČR, UOCHB AV ČR, VUVR vvi.
Přednášky z cyklu Pátečníci
(z oblastí biologie, ekologie, klimatologie či meteorologie s přesahem k ochraně životního prostředí)
2024
- Dan Bárta: Úskalí výzkumu vážek v tropech https://www.youtube.com/live/P3Qgn1lZDVk?si=8H0AfJwv92-wsCx3
- Ondřej Sedláček: Proč chránit přírodu ve střední Africe? https://www.youtube.com/live/_Vm5JzJKfbo?si=6U6yiaGqfbCzoFla
- Michal Hoskovec: Pohled lupou na život v odorosféře – chemická komunikace v přírodě https://youtu.be/Rjl5e-Uviio
- Petr Jan Juračka: Petrovy divočiny 2024 https://www.youtube.com/watch?v=ImmUBLQhQ4k
- Kateřina Hoňková: Ovlivnění genové exprese působením znečištěného ovzduší https://www.youtube.com/live/LHRvp4ZuvoU?si=eYQtnx-6KDuQZTta
- Martin Lulák: Ohrožená Antarktida https://www.youtube.com/live/nPOrJFM-NHg?si=gJLcKe54pHnQWHiu
- Jan Toman: Evoluce evolvability aneb Proč ještě nevznikl život v počítači? https://www.youtube.com/live/TelgLhZMa2s?si=nWTSIb8nRyL5Hh3w
- Kateřina Sam: Kolaps ekosystémů bez predátorů? A jakou roli hrají ptáci https://www.youtube.com/live/T3oPqEZcw2c?si=keQQEeAwr5KFmujh
2023
- Lubomír Peške: Projekty na záchranu světově ohrožených druhů ptáků https://youtu.be/XZRGcoxhc-I
- Katarína Holcová: História klimatických zmien z dávnejšej minulosti a poučenie pre dnešok https://youtu.be/buYFWOy2-Lg
- Lucie Juřičková: Šneci včera, dnes a zítra https://youtu.be/v_PfoYvZ7iQ
- Zuzana Musilová: Uvidíme se ve tmě – jak (ne)vidí hlubokomořské ryby? https://youtu.be/yqaCPDmRllo
- Martin Škorpík: Vývoj krajiny Podyjí v postglaciálu https://youtu.be/V5W1dtZz-1Y
2022
- David Storch: Krize biodiverzity a šesté masové vymírání https://youtu.be/8zatrvtZbwQ
- Ondřej Sedláček: Vidět hořet Říp a zemřít – Ekologie ohně v ČR https://www.youtube.com/watch?v=i4S_cJG1F4g
- Stanislav Vosolsobě: Intimní život rostlin https://youtu.be/XYn2_OnasQU
- Jan Toman: Evoluční trendy a směrovanost evoluce https://youtu.be/rY3sVRsNcQ4
- Lenka Zychová: Role kosmického počasí v historii https://youtu.be/GRRT7AnXO_4
2021
- Ivana Kolmašová: Skrytá tvář bouří, aneb co se děje uvnitř a nad bouřkovými oblaky https://youtu.be/gT8bfBMbp0E
- Vojtěch Novotný: Papua Nová Guinea: kmenové jazyky, kmenová biologie a kmenová medicína https://youtu.be/VBPwc6yMU-g
- Magdalena Bohutínská: Je evoluce genomu předvídatelná? https://youtu.be/ljwiZ1IUcjg
- Václav Fanta: Metody historie výzkumu kulturní krajiny https://youtu.be/Hyl8idD_tok
- Jaroslav Petr: Endokrinní disruptory – látky ohrožující plodnost lidí i živočichů https://youtu.be/mTm_LhZqC9E
- Jana Kvíderová: Mechanismy adaptace/aklimatizace polárních sinic a řas https://youtu.be/n2oQpsQrkOY
- Jan Toman: Vznik pohlavního rozmnožování https://youtu.be/CUvUplLOf3E
- Michael Mikát: Komunikace sociálního hmyzu https://youtu.be/I26m9ImqtxY
- Ivan Čepička: Evoluce protist za poslední miliardu a půl let https://youtu.be/WrdD3evCngk
- Lukáš Kratochvíl: Neposkvrněná početí u amniotických obratlovců: kdo se umí rozmnožovat bez sexu a jak a proč to dělá https://youtu.be/A0wbFJ7VQSQ
- Kateřina Sam: O ptácích a stromech – jak spolu mluví a jak si pomáhají https://youtu.be/GYdkyb-B0Dg
- Martin Konvička: Od motýlů k mamutům – optimistický pohled na budoucnost ochrany přírody https://youtu.be/a5B8PaKyQyI
- Miroslav Kutal: Velké šelmy ve střední Evropě – pověry a fakta https://youtu.be/JCX3U8_sWlU
- Lukáš Čížek: Paradoxy ochrany hmyzu v České kotlině: Občanská věda jako nepromlčitelný zločin a další historky ze zeleného podsvětí https://youtu.be/k6CsmZMvFaE
2020
- Marie Šabacká: Jaká tajemství skrývají ledovce? https://youtu.be/HEbws4TQKsI
- Tomáš Moravec: Zakázané ovoce- použití CRISPR-CaS9 při šlechtění rostlin https://youtu.be/I7DIgUJkO24
- Michal Žák: Všechno co jste kdy chtěli vědět o CO2 a skleníkovém efektu, ale báli jste se zeptat https://youtu.be/ce_IxRZ8kQI
- Ladislav Miko: Půda jako zdroj fosilní energie https://youtu.be/AxMb7dFH8Uo?si=apjqr4y1VFMvfu_p
2019
- Štěpán Rak: Zkamenělé experimenty evoluce https://youtu.be/n8ervopLhCw?si=02Qt8M1f7ZRhz8Zh
- Petr Pokorný: Současná klimatická změna v perspektivě posledních staletí https://youtu.be/Hd67EMWFKek?si=kVN76XYWhsrPz-Xy
- Jan Votýpka: Nově se objevující parazitární infekce v Evropě https://youtu.be/MtWa2oAVjuk?si=Xolj9aEb04haNdf0
- Petr Tureček: Zapomenutý model dědičnosti a simulakrum kulturoprostoru https://youtu.be/yZ0tdEyt_RE?si=2Ol8tcR-OsHNoBCd
- Martin Oliva: Pravěké hornictví v Krumlovském lese https://youtu.be/XL9oz4ZQDSg?si=LzTmr9cYdtwqglpe
- Fatima Cvrčková: Co vědí rostliny o světě https://youtu.be/Y4c7XP486Uw?si=VXzZjOX3_lFRpEZ3
- Jan Toman: Vymírání a jejich role v evoluci https://youtu.be/HgOeVJMF8UE?si=UNV85IM4GHvjbetK
- Stanislav Vosolsobě: Dokáže evolučně vývojová biologie vysvětlit původ rostlin? https://youtu.be/fhUWOT5QE0Q?si=ABNlDm5FenxjNF0i
- Tomáš Mančal: Fotosyntéza v době postpravdivé: pro a proti kvantové biologie https://youtu.be/5LWbmAwKUuo?si=_U2L3x4N3q8ZXTHU