30.5.2025 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Jakuba Rozehnala na téma oulavé planety – dynamický vývoj Sluneční soustavy

Migrace planet je klíčovým procesem formování planetárních soustav a vysvětluje mnohé rysy naší Sluneční soustavy, od struktury Kuiperova pásu po malou hmotnost Marsu. Přednáška představí hlavní modely dynamických procesů v rané planetární soustavě a zaměří se na observační důkazy a jejich interpretaci. Závěr bude věnován srovnání s exoplanetárními systémy a aktuálnímu výzkumu.
Jakub Rozehnal vystudoval obory Obecná fyzika (Bc., 2008) a Astronomie a astrofyzika (Mgr., 2011). Disertační práci na téma Kolizní a orbitální dynamika malých těles Sluneční soustavy obhájil v roce 2021. Odborně se zaměřuje především na orbitální a kolizní dynamiku raných planetárních soustav.
Jakub Rozehnal je výraznou osobností české popularizace astronomie. S Hvězdárnou a planetáriem hl. m. Prahy spojil svůj profesní život už v roce 1993, kdy po absolvování astronomického kurzu začal jako demonstrátor provázet návštěvníky. Postupně se vypracoval až na pozici ředitele instituce, jímž se stal v roce 2017. Pod jeho vedením došlo ke sjednocení všech středisek pod novou značkou Planetum, jež reprezentuje moderní a otevřenou vzdělávací organizaci.
Rozehnal stojí za celkovou proměnou dramaturgie a technického zázemí hvězdáren i planetária. Pod jeho vedením prošla Štefánikova hvězdárna kompletní rekonstrukcí, kompletně zrestaurován byl i slavný astrograf z počátku 20. století. Výrazně zvýšil návštěvnost i zájem o menší hvězdárnu v Ďáblicích. Největším projektem je však kompletní rekonstrukce Planetária Praha, které se po jeho přestavbě stává prvním plně digitálním LED planetáriem mimo USA a jednoznačně nejmodernějším v Evropě.
Kromě řízení organizace se Rozehnal dlouhodobě věnuje popularizační činnosti, překládá populárně-naučné knihy z angličtiny a francouzštiny, přednáší a publikuje. Spolupodílí se na vývoji českého deployeru pro nanosatelity a na provozu řídicího střediska, které Planetum vybudovalo pro potřeby studentských misí. Vede vzdělávací projekty Evropské kosmické agentury a je zastáncem vzniku science centra v Praze.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále.
Translate »