17.1.2025 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Stanislava Lhoty na téma Nerovný boj o prostor – soužití lidí a ostatních primátů na indonéském souostroví

Přežití našich nejbližších příbuzných, ostatních primátů, je dnes v lidských rukou. Podaří se zachránit zbývající populace orangutanů díky novým finančním incentivům, nebo spíše díky prohloubení zájmu o tvory, kteří se nám tolik podobají? Dovedou se poloopice outloni přizpůsobit životu v krajině, kterou člověk od základu přetvořil pro naplnění vlastních potřeb? A dokážeme se my, obyvatelé rozvinutého světa, uskromnit natolik, aby naše každodenní spotřeba nevedla k zániku jiných druhů primátů na druhém konci planety?
Stanislav Lhota pracuje jako výzkumný pracovník pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze a pro ZOO Ústí nad Labem. Jeho předchozí práce zahrnovala terénní výzkum opic hulmanů posvátných v Indii a nočních lemurů ksukolů ocasatých na Madagaskaru. Od roku 2005 pracuje především v Indonésii, se zaměřením na ochranu opic kahau nosatých a jejich přirozeného prostředí, tedy především pobřežních mangrovových lesů. Jeho aktivity můžete sledovat mj. na stránkách ochranářského projektu Pesisir Balikpapan, zaštiťovaného ústeckou zoologickou zahradou. Dlouhodobě se zapojuje do kampaně proti neudržitelné produkci a spotřebě palmového oleje. Je členem odborné komise pro primáty při IUCN – Mezinárodním svazu ochrany přírody.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek krátce před pátou se setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Translate »