19.4.2024 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Ireny Kalhousové na téma Válka v Gaze –⁠⁠⁠⁠⁠ konec nadějí na mír a nebo šance pro nový začátek soužití mezi Izraelci a Palestinci?

7. říjen, kdy na Izrael zaútočilo teroristické hnutí Hamás, a následná vojenská odveta Izraele v Gaze vrátily izraelsko-palestinský konflikt do centra pozornosti mezinárodního společenství. Míra násilí a bezprecedentní ztráty na životech civilistů budou mít dlouhotrvající dopad na palestinskou i izraelskou společnost. Povede tato eskalace k obnovení mírového procesu? Jakou roli hrají USA a arabské země ve snaze dosáhnout příměří mezi oběma stranami? A jakou roli hraje v Irán?
Irena Kalhousová je členkou Programové rady Nadace Forum 2000. Je ředitelkou Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově, kde také přednáší na Fakultě sociálních věd. Dříve působila jako výzkumnice v Institute for National Security Studies v Tel Avivu a jako hlavní analytička v pražském Institutu bezpečnostních studií. Specializuje se na Izrael, arabsko-izraelský konflikt a bezpečnost na Blízkém východě. V současnosti se zájem jejího výzkumu přenesl více do střední Evropy. Ve své doktorandské práci se věnovala vztahům Polska, České republiky, a Maďarska k Izraeli. Vystudovala doktorát na London School of Economics & Political Science, magistra na univerzitě v Cambridge a bakalářský titul má z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.
Pokračujeme v živých přednáškách. Každý pátek se krátce před pátou setkáváme v budově Přírodovědecké fakulty na Benátské 2 v Krajinově posluchárně B14, která se nachází ve druhém mezipatře.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Translate »