9.8.2023 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Jaromíra Šrámka na téma Somatické mutace v nenádorových onemocněních

Získáním solidní evidence dokladující to, že molekulární podstatou nádorů je získané poškození DNA (somatická mutace), byla v hrubých rysech osvětlena záhada vzniku jedné velké skupiny onemocnění. S postupem času se v laickém chápání patologických procesů začala klást rovnost mezi somatická mutace a nádory. Existují však i jiná onemocnění, u kterých se dlouho spekuluje o významu somatických mutací na jejich vznik a nebo rozvoj. Jde zejména o neurodegenerativní onemocnění jako například Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc. Až do nedávné doby bylo prakticky nemožné hypotézu o vlivu somatických mutací na patogenezi neurodegenerativních onemocnění testovat přímo, teprve v posledních letech s možností analýzy DNA na úrovni jednotlivých buněk se situace mění.
Jaromír Šrámek vystudoval všeobecné lékařství na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Po různých pracovních zkušenostech zahrnujících i několik let práce na patologickém oddělení okresní nemocnice se nyní na Ústavu histologie a embryologie zabývá kvantitativní histologií.
Pokračujeme v živých přednáškách. Sejdeme se tedy krátce před pátou opět v budově Přírodovědecké fakulty na Viničné 7 v posluchárně B3 Fotochemie (na dveřích je též označení P34), která se nachází v přízemí vlevo od hlavního vchodu.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Translate »