14.7.2023 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Radky Kremlíkové Pourové na téma Co vám může nabídnout lékařská genetika?

Co se vám vybaví, když se řekne genetika? Nejspíš to bude složitá věda kolem DNA a RNA nebo Gregor Mendel a jeho hrášky. Překvapí vás, že se jedná jeden z oborů klinické medicíny, se kterým se za svůj život mělo setkat až 65% populace? Je to opravdu tak, asi 65% z nás komplikuje život genetická predispozice, jejíž důsledky se mohou projevit kdykoliv v našem životě, nebo třeba až u našich potomků.
Na genetiku přichází lidé kvůli riziku v těhotenství nebo (ideálně) ještě před ním, po narození dítěte s vrozenou vadou, s rozvojem obtíží od novorozeneckého věku až do smrti. Ano, dokonce i po smrti původního pacienta přichází jeho příbuzní, pro které je výsledek jeho vyšetření často životně důležitý.
Z geneticky podmíněných nemocí si asi nejčastěji vybavíte Downův syndrom, hemofílii nebo barvoslepost (daltonismus), méně často je známo, že genetika stojí i za většinou civilizačních chorob – zvýšená hladina cholesterolu děděná v rodinách, určité formy cukrovky, vysokého tlaku, poruch štítné žlázy – a dokonce i za zvýšenou náchylností k infekcím, nebo (a to mi nebudete věřit) k úrazům.
Pokud je zde něco, co jste vždycky chtěli vědět o genetice, ale báli jste se zeptat, tato přednáška je příležitost přesně pro vás!
Pokračujeme v živých přednáškách. Sejdeme se tedy krátce před pátou opět v budově Přírodovědecké fakulty na Viničné 7 v posluchárně B3 Fotochemie (na dveřích je též označení P34), která se nachází v přízemí vlevo od hlavního vchodu.
Přestože stále pořizujeme záznamy a zachováváme i streamování, budeme velmi rádi, když vás uvidíme osobně na přednášce v sále, popřípadě když se s námi po přednášce a diskuzi přesunete k neformální části akce do blízké restaurace.
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/660675882182736/
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=fzDf1p8eFqs
Pokud se vám naše přednášky líbí, můžete nám pomoci s jejich přípravou a zveřejněním. Přispět na projekt můžete zde: https://www.startovac.cz/patron/vasi-patecnici/
Translate »