5.11.2021 Pátečníci z Technecia uvádějí přednášku Ivany Kolmašové na téma Skrytá tvář bouří, aneb co se děje uvnitř a nad bouřkovými oblaky

Lov barevných nadoblačných blesků láká amatérské pozorovatele i profesionální vědce již od prvních zveřejněných pozorování v devadesátých letech minulého století. Nad mohutnými bouřkovými oblaky se objevují skřítci, elfové, duchové, trollové a další přízračné jevy. Jak tyto tajemné jevy vznikají? Jak souvisí s obyčejnými blesky? Jsou vzácné? Lze je pozorovat prostým okem? Jsou nebezpečné? A víme vlastně vše o obyčejném blesku, který každý viděl? Je to neuvěřitelné, ale stále ještě přesně nevíme, jak blesk v bouřkovém oblaku vzniká. Jeho ohromnou energii neumíme využít. Kam jsme se posunuli od dob Benjamina Franklina a Prokopa Diviše?
Ivana Kolmašová je vědeckou pracovnicí Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Zabývá se fyzikou plazmatu, analýzou družicových dat a dat z pozemních měření. Mezi oblasti jejího zájmu patří především vlny generované přírodními bleskovými výboji a vlnové emise v magnetosféře Země. Dále se věnuje vývoji a testování družicových přístrojů vyvíjených v oddělení kosmické fyziky.
Odkaz na stream: https://www.youtube.com/watch?v=gT8bfBMbp0E
Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/471838744143827/
Translate »